Din økonomiske situasjon som arbeidsledig

mars 15, 2010 | Anbefalte innlegg, Arbeidsledig

Det sikkerhetsnettet som de fleste arbeidsledige må gjøre bruk av når man blir arbeidsledig, er å søke om dagpenger. For å få dagpenger så må man oppfylle visse krav. Dagpengene får du bare dersom du ufrivillig er blitt stående uten jobb. Har du selv valgt å slutte i jobben som du hadde, så har du ikke anledning til å få dagpenger fra første dag. Du må vanligvis vente i åtte uker før du kan få dagpenger.

Det er også flere vilkår som må oppfylles for å få dagpenger. Du må også ha fått utbetalt arbeidsinntekt det siste avsluttende kalenderåret. For å få dagpenger i 2010 så må du altså ha hatt arbeidsinntekt på minst kr. 109.322,- i 2009. Dersom du kommer under denne grensen i 2009, så kan du også få dagpenger dersom du i de tre siste kalenderårene har hatt arbeidsinntekt på til sammen 218.643,-.

Så må du videre registrere deg som arbeidssøker og så må meldekortet sendes inn hver 14 dag. Du må selvfølgelig bo eller oppholde deg i landet, og du kan ikke være student eller skoleelev samtidig som du søker arbeid.

Når du har registrert deg som arbeidssøker hos NAV så skal du be om en personlig samtale med en av konsulentene. Her skal du be om å bli orientert om hvilke øvrige økonomiske støtteordninger som du har krav på. Det er også naturlig å diskutere under denne samtalen hvilke muligheter som finnes for deg vedrørende omskolering eller videreutdanning.

Du må forplikte deg til å aktivt søker jobb og at du kan tiltre raskt en hvilken som helst stilling hvor som helst i landet. Du kan takke nei til et jobbtilbud, men da mister du dagpengene i åtte uker.

Du har ikke anledning til å ha deltidsstillinger når man er arbeidssøkende og hever dagpenger. Du skal altså være klar til å tiltre en tilbudt stilling på kort tid.

Dersom du blir permittert fra din stilling fordi din arbeidsgiver har fått problemer, så kan du også ha rett til dagpenger. Det er på samme måte viktig at du tar kontakt med NAV og ber om personlig veiledning i din situasjon.

Vote:

Tags:

Leave a Reply